Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
Podnikanie je vždy spojené s rizikom. Práve preto hľadajú podnikatelia neustále spôsoby, ako toto riziko manažovať. Napríklad oddelením majetku firmy od jej podnikateľskej činnosti. Najväčšie riziká totiž vznikajú práve pri nej.
Ako môže holdingová štruktúra pomôcť?
Vo viacerých prípadoch, sme podnikateľom, ktorí sa rozhodli svoje podnikanie štruktúrovať ako holding, vytvorili popri podnikajúcej dcérskej spoločnosti ešte jednu dcérsku spoločnosť. A na ňu buď z podnikajúcej spoločnosti previedli jej činnosť alebo majetok. Vznikla tak holdingová štruktúra s troma spoločnosťami. Na jej vrchole stála materská spoločnosť, ktorá vlastnila dve dcérske spoločnosti. Spoločnosť, ktorá podniká a nesie príslušné riziko no nevlastní žiadny podstatnejší majetok. A potom spoločnosť, ktorá podnikajúcej spoločnosti len prenajíma majetok (a takto ho vlastne chráni) a žiadnu inú činnosť okrem toho nevykonáva.
Obe spoločnosti ale vyplácajú dividendy svojej spoločnej matke. Už na prvý pohľad je zrejmé, že takáto štruktúra je o niečo zložitejšia a náročnejšia na správu. No v prostredí vysokého podnikateľského rizika sú niekedy zvýšené náklady úplne opodstatnené. Potrebujete pomôcť s nastavením a vytvorením holdingovej štruktúry? Alebo máte akékoľvek iné otázky? Pokojne sa nám ozvite, radi vám pomôžeme.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: holding, holdingová štruktúra, ochrana majetku