Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
Okamžité skončenie pracovného pomeru patrí medzi najprísnejší spôsob skončenia pracovného pomeru. Preto ho Zákonník práce pripúšťa len vo výnimočných prípadoch. V praxi sa však stáva, že zamestnanci tento inštitút využívajú aj v prípadoch, keď na to nie sú splnené zákonné podmienky.
Zákonník práce umožňuje zamestnancovi okamžite skončiť pracovný pomer napríklad vtedy, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu do 15 dní po jej splatnosti. Pozor však na výpočet lehôt. Ak je napríklad v pracovnej zmluve dohodnuté, že mzda je splatná do konca nasledujúceho mesiaca, lehota 15 dní začína plynúť až od 1. dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa mzda stala splatnou.
Napríklad: Zamestnanec doručil okamžité skončenie pracovného pomeru dňa 10. apríla. A to z dôvodu nevyplatenia mzdy za mesiac február. Mzda za február však bola podľa pracovnej zmluvy splatná do konca marca. Zamestnanec tak môže okamžite skončiť pracovný pomer až dňa 16. apríla. Keďže nebola splnená zákonná podmienka na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca, je toto okamžité skončenie neplatné.
V takom prípade je potrebné, ako zamestnávateľ, reagovať písomne a oznámiť zamestnancovi, že okamžité skončenie pracovného pomeru považujete za neplatné. Ak zároveň nemáte záujem na jeho ďalšom zamestnávaní, platí zákonná fikcia, že pracovný pomer sa skončil zo zákona dohodou. A to ku dňu, keď sa mal pracovný pomer skončiť. Teda v našom prípade k 10. aprílu. Túto možnosť nám dáva ust. § 78 ods. 3 Zákonníka práce. Ak by ste potrebovali pomôcť s pracovnoprávnou agendou, dajte nám vedieť.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: neplatné skončenie pracovného pomeru, okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnancom