BSM a nehnuteľnosť v zahraničí. Ako na to?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Dnes už relatívne mnoho ľudí vlastní rekreačnú nehnuteľnosť v zahraničí. Domnievame sa, že BSM pri jej kúpe neriešil takmer nikto. Aký je ale vzťah takejto zahraničnej nehnuteľnosti a spoločného majetku manželov? Podľa slovenského práva by mala byť v BSM. No čo ak právo štátu, kde sa nehnuteľnosť nachádza, žiadne BSM nepozná? A prečo by mal daný štát, keďže nehnuteľnosť je na jeho území, vôbec nejaké slovenské BSM rešpektovať?

Nehnuteľnosť v cudzom štáte môže preto spôsobiť, že naše a cudzie právo do seba narazia. Týmito zrážkami – odborne kolíziami – sa zaoberá celé samostatné právne odvetvie. Takzvané medzinárodné právo súkromné. Právne poriadky viacerých štátov do seba totiž nenarážajú len pri rekreačných nehnuteľnostiach. Máme predsa manželstvá občanov rôznych štátov, zmluvy medzi podnikateľmi z rôznych krajín, firmy vlastnené zahraničnými vlastníkmi…  A mohli by sme pokračovať donekonečna. Ale aby sme neodbiehali od témy: ako je to teda s tým dovolenkovým domom? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Všetko závisí od toho, v akom štáte sa daná nehnuteľnosť nachádza. Vysvetlíme.

Každý štát vie, že ku kolíziám jeho a cudzieho práva bude dochádzať. A preto majú takmer všetky špeciálne predpisy, ktoré tieto kolízie riešia. U nás je to napríklad zákon o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom. To ale nie je všetko. Pretože si štáty uvedomili, že takto nekoordinovane prijímané domáce zákony môžu spôsobiť viac škody ako úžitku (čo sa aj deje), začali si konflikty svojich práv riešiť medzištátnymi dohodami. Najskôr len dvojstrannými a potom aj viacstrannými. A nakoniec pár nariadení na danú tému prijala aj EÚ. Takže na zistenie, ako sa v rámci BSM dá vysporiadať dom pri fínskom jazere, sa treba presekať tromi “vrstvami” predpisov: domáce slovenské a fínske predpisy, dohoda o právnej pomoci s Fínskom alebo iná medzinárodná zmluva (ak taká je) a nakoniec právo EÚ (ak túto otázku rieši).

Ako vidieť, nákup zahraničnej nehnuteľnosti so sebou prináša niektoré pomerne exotické právne otázky. A hoci nechceme nikoho od takéhoto nákupu odrádzať, dôrazne odporúčame si otázku právneho režimu kupovanej nehnuteľnosti vyriešiť čo najskôr. Dá sa tak vyhnúť neskorším zbytočným komplikáciám a starostiam.

Značky: , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU