Kúpa majetku z darovaných peňazí a BSM.

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Pomerne často sa stáva, že manželia financujú svoje nákupy z darovaných peňazí. Napríklad od rodičov. Ak ide len o drobnosti, nie je dôvod sa znepokojovať. Čo ak sa za darované peniaze kúpi niečo naozaj veľké? Trebárs byt alebo dom? Je takáto nehnuteľnosť v BSM alebo nie?

Táto otázka sa pri vyporiadávaní BSM rieši pravidelne. A to najmä pred súdmi, teda vtedy, keď sa už manželia nevedia dohodnúť. Pretože darované peniaze do BSM nepatria, častokrát sa stretávame s argumentom, že v BSM nie je ani dom, ktorý sa za ne kúpil. A s týmto názorom mnohokrát súhlasia aj súdy. Náš názor je však iný. Zákon totiž o BSM hovorí úplne jasne: to čo manželia počas trvania manželstva kúpia, je vždy spoločné. A ten z nich, ktorý svojim vlastným majetkom (t. j. darovanými peniazmi) kúpu financoval, má len nárok na náhradu. Takže hoci kúpou spoločnej veci z darovaných peňazí jeden z manželov stráca, nemal by skončiť bez kompenzácie. Aj keď až po zániku BSM.

Čo teda robiť, ak plánujete spoločný nákup z darovaných peňazí? Poraďte sa s právnikom. Keď sme na inom mieste tohto článku spomínali názory súdov, poukázali sme tým na jednu črtu slovenského právneho poriadku – súdy podľa nás nie vždy rozhodujú tak, ako hovorí zákon a ich rozhodnutia sú niekedy ťažko predvídateľné. Práve právnik by mal totiž najlepšie poznať aktuálny stav súdnej praxe a navrhnúť riešenie, ktoré je v danom čase optimálne.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU