• Uvod
  • Holding
  • Daňové výhody vlastníctva firmy prostredníctvom holdingu

Daňové výhody vlastníctva firmy prostredníctvom holdingu

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Predávate firmu? Nechcete platiť vysokú daň z príjmu?

Nech Vám neunikne § 13c zákona o dani z príjmu. Takmer každý, kto predáva akcie alebo podiely vo firmách, rieši dane. Hoci štát býva v otázkach daní nekompromisný, predsa občas urobí ústretový krok a zo svojich požiadaviek zľaví. Ak teda uvažujete o možnom predaji Vašej firmy, je dobré tieto daňové výhody poznať.

Čas nadobudnutia podielov pred rokom 2004.

Z hľadiska zdaňovania príjmu z predaja podielov je najdôležitejší čas ich nadobudnutia. Ak sa tak stalo pred rokom 2004, je príjem z predaja oslobodený. Jedinou podmienkou je, aby bol podiel držaný dlhšie ako 5 rokov. Toto zvláštne oslobodenie sa niekedy zvykne prehliadať. Vyplýva totiž so starého zákona o dani z príjmu roku z 1999. Takže ten, kto študuje súčasný daňový zákon a je čo i len trochu nedôsledný, túto výnimku nenájde. Skrýva sa totiž v jednom nenápadnom prechodnom ustanovení na konci – v § 52 ods. 20 a 21. To hovorí, že oslobodenie, na ktoré vzniká nárok podľa starého zákona, platí naďalej.

Čo ale tí, ktorí svoje spoločnosti nadobudli až po roku 2003?

Tu je to komplikovanejšie. Ale aj tu je riešenie. Od roku 2018 je v zákone o dani z príjmu nový § 13c. Ten hovorí, že predaje podielov a akcií, ktoré predáva právnická osoba, sú od dane oslobodené. Akurát ich musí držať viac ako 24 mesiacov, musí mať viac ako 10% podiel/akciínesmie to byť len obyčajná schránková firma. Ide teda o oslobodenie príjmov dosahovaných spoločnosťami organizovanými v určitej holdingovej štruktúre. Oslobodená je pritom materská spoločnosť, ktorá predáva podiely vo svojich dcérach. V praxi to znamená asi toľko, že pokiaľ človek podiely/akcie vo svojich firmách drží prostredníctvom inej firmy (holdingová štruktúra), pri ich predaji daň neplatí. V prípade úspešných firiem sa môže jednať o nemalú úsporu. Kto teda perspektívne uvažuje nad predajom, mal by sa o § 13c zaujímať. A mal by čo najskôr svoje akcie/podiely vložiť do spomínaného holdingu (napr. obyčajnú s.r.o., ktorá ich bude držať). Aby, keď bude stáť nádejný kupec pre dverami, nemusel otázku daní vôbec riešiť.

Doteraz vyzerá všetko jednoducho, avšak ako vždy, je tu háčik.

Dane, ktorým sa človek chce vyhnúť, totiž nabiehajú práve v momente, keď chce podiely presunúť zo svojej fyzickej osoby na spomínaný holding. Základom dane je pritom rozdiel medzi nadobúdacou cenou vkladaného podielu a hodnotou, v ktorej sa tento podiel vkladá do holdingu. Mnoho úspešných firiem však začínalo len s minimálnymi vkladmi od spoločníkov. Tieto sa zhodnocovali až postupne. Preto býva rozdiel medzi počiatočným vkladom a reálnou hodnotou podielu pri vklade príliš vysoký. A vysoká býva aj daň. No aj táto situácia je riešiteľná.  Existuje viacero spôsobov, ako tieto vklady uskutočniť bez zbytočného platenia daní. Každý ma svoje výhody a nevýhody a to, ktorý spôsob vkladateľ zvolí, závisí od viacerých faktorov. Tie je potrebné vždy starostlivo zvážiť.

Ak teda uvažujete o budúcom predaji Vašich podielov alebo akcií a máte záujem využiť výhody holdingovej štruktúry, kedykoľvek sa nám ozvite. Radi Vám poskytneme potrebné poradenstvo a pomôžeme pri prípadnom vklade.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , , , , , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU