Darujete 2 % z dane? Tak pozor!

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Chystáte sa poukázať 2 % z dane na dobročinné účely? Ak áno, máme pre Vás pár užitočných informácií. Je tu totiž niekoľko záludností, ktoré môžu Vaše plány skomplikovať.

Najprv základné informácie

Poukázanie sa uskutočňuje na základe daňového priznania za predchádzajúci rok. Financie môže získať akákoľvek nezisková organizácia, ktorá je zapísaná v Zozname prijímateľov. Tento zoznam eviduje notárska komora.

Darovanie 2 % z dane fyzickou osobou

Fyzická osoba môže poukázať aj menej ako 2%, najmenej však sumu 3 eur. Poskytnúť ale možno dokonca až 3 %. Poskytovateľ ale musí vykonávať dobrovoľnícku činnosť najmenej 40 hodín počas zdaňovacieho obdobia, za ktorý podáva daňové priznanie.

Dôležitým krokom pri darovaní 2 % z dane je správne podanie daňového priznania, t. j. vyplnenie príslušných formulárov. Prijímateľom daru môže byť len jedna organizácia.

Ak peniaze poukazuje zamestnanec a ročné zúčtovanie mu vykonáva zamestnávateľ, je potrebné zamestnávateľa požiadať o tlačivo – Potvrdenie o zaplatení dane. V tlačive sa vypočíta 2 % zo zaplatenej dane, ktorú možno poukázať. To sa deje na základe tlačiva Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 %. Tlačivo je dostupné na daňovom úrade alebo na stránke finančnej správy.

Darovanie 2 % z dane právnickou osobou

Aj právnická osoba môže poukázať 2 % z dane. Tieto možno darovať môžete viacerým prijímateľom. Darovaná suma jednému prijímateľovi je najmenej 8 eur. Pokiaľ ale právnická osoba do termínu podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nedaruje 0,5 % z dane na verejnoprospešný účel alebo inej organizácii (nemusí byť iba prijímateľovi), môže poukázať iba 1 % z dane. Spomínaných 0,5 % dane možno darovať už počas roka, najneskôr však do termínu podania daňového priznania v nasledujúcom roku (do 31. 03.). Základom pre darovanie 0,5 % dane je výpočet z predbežnej dane.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU