• Uvod
  • Holding
  • Nie trusty alebo zverenecké fondy, ale súkromná nadácia

Nie trusty alebo zverenecké fondy, ale súkromná nadácia

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Od zmeny pomerov v roku 1989 uplynulo už viac ako 30 rokov a prvá generácia porevolučných podnikateľov pomaly odchádza do dôchodku. Mnohí z nich uvažujú, ako pre svoju rodinu ochránia majetok, ktorý sa im podarilo nagazdovať. A mnohí z nich zisťujú, že naše právo im moc možností nedáva. Aspoň nie v porovnaní s možnosťami, ktoré majú ich zahraniční kolegovia. Ale to sa má zmeniť.

Zabudnite na trusty alebo zverenecké fondy. Ochranu vášho rodinného majetku zabezpečí súkromná nadácia. V našich blogoch (TU) sme už písali o trustoch alebo aj zvereneckých fondoch. Ide o špeciálne právne útvary, do ktorých môže vkladateľ umiestniť svoj majetok a ochrániť ho tak pred budúcimi rizikami. Téme sme sa však venovali len okrajovo, pretože išlo o cudzokrajný inštitút, ktorý sa u nás nevyskytoval. Odteraz sa ale trustom budeme venovať viac. V marci totiž skončilo medzirezortné pripomienkovanie novely zákona o nadáciách, ktorá má inštitút trustu zaviesť aj u nás. Nebude sa však volať trust ani zverenecký fond ako v susednej ČR, ale súkromná nadácia. Na názve každopádne nezáleží. Podstatné je len to, že slovenské právo konečne umožní efektívnu ochranu a správu rodinného majetku. Tak ako je to bežné vo vyspelých krajinách. Domnievame sa tiež, že práve súkromná nadácia môže byť ideálnym doplnkom pre daňovo zvýhodnené holdingové štruktúry, ktoré mnohým podnikateľom už dnes uľahčujú ich podnikanie.

Ak vás táto téma zaujala, sledujte naš blogy. Budeme naďalej prinášať nové informácie.

P.S.: ak sa obávate, že súkromné nadácie nakoniec parlamentom neprejdú, stavíme sa, že prejdú. Ide totiž o vec, ktorá bude určite zaujímavá pre mnohých poslancov… A prečo by strieľali do kolena?

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU