Čoho sa najviac boja developeri? Neuveríte…

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Cenovo dostupné bývanie je obľúbenou témou politikov. Len si spomeňte na nedávnu búrlivú debatu o štátnych nájomných bytoch. Kvôli neustálemu rastu cien nehnuteľností je táto téma pritom stále aktuálna.

Čo by mohol štát urobiť preto, aby bytov bolo viac?

Možno by len stačilo pomôcť developerom. O dotácie vyvoleným ale nejde. Stačili by kvalitnejšie zákony a developerom by sa určite stavalo ľahšie. Vysvetlíme. Nedávno nám jeden developer vysvetľoval riziká svojho podnikania. Povoľovací proces nových stavieb a slabá vymožiteľnosť práva sú známou vecou. Mimoriadny stres mu však spôsobuje ešte jedna, úplne malicherná vec. Zápis bytov, ktoré postaví, do katastra.

Prečo je to tak?

Pretože slovenský zákon zamrzol v roku 1993 a vôbec nezohľadňuje zmeny, ku ktorým odvtedy na trhu došlo. Len jeden príklad: ak dnes postavíte bytovku a byty v nej chcete zapísať do katastra, musíte aspoň jeden predať. Dovtedy ste len vlastníkom domu ako celku. A preto k jednotlivému bytu nemôžete zriadiť ani záložné právo. No dnes sa kúpa väčšiny bytov financuje hypotékami, takže spomínané záložné právo na byte potrebujete. Ešte pred jeho predajom. Ako to ale urobiť, keď banke neviete ukázať list vlastníctva so zapísaným bytom? Tento problém sa opakuje so železnou pravidelnosťou. No a pretože katastre nemajú kvalitný právny predpis, je celý proces zápisu vždy veľmi napínavý.

Po riešenie pritom netreba chodiť ďaleko.

Napríklad v Českej republike už od roku 1994 platí zásada, že vlastník bytovky ju môže kedykoľvek na katastri rozdeliť na jednotlivé byty. A to tak, že katastru predloží jednoduché vyhlásenie o tom, že bytovku delí na také a také byty. To znamená, že nemusí fingovať žiadne predaje alebo robiť iné neštandardné kroky.

Ak teda budete počuť politikov rozprávať o dostupnom bývaní, pripomeňte im, že na začiatok by možno stačilo skvalitniť naše zákony. Nestojí to nič a pridaná hodnota je vysoká.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU