• Uvod
  • Novinky
  • Novela katastrálneho zákona – koniec útrap so zbierkou listín.

Novela katastrálneho zákona – koniec útrap so zbierkou listín.

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


V našom blogu sme už písali o chystanej novele katastrálneho zákona. A sľúbili sme napísať o novinkách v sprístupňovaní údajov katastra. Zdá sa totiž, že sa dočkáme riešenia problému, ktorý v minulosti komplikoval mnohé realitné obchody.

Ide o nasledovné.

Podľa dnešnej právnej úpravy sa údaje o nehnuteľnostiach zo zbierky listín sprístupňujú ich vlastníkom. Pretože ale zákon okruh sprístupňovaných listín nijako nešpecifikuje, začali ho katastre vykladať tak, že vlastník dostane do rúk jedine listinu o úkone, ktorého je sám účastníkom. K skorším listinám o svojich nehnuteľnostiach sa nedostane. Takýto výklad spôsobuje nemalé praktické problémy (a je podľa nás aj tak nesprávny).

Predstavte si napríklad developera alebo podnikateľa kupujúceho veľký pozemok na výstavbu haly. Robí veľkú investíciu a preto potrebuje istotu, že kupovaný pozemok je právne v poriadku. A chce vedieť nielen to, ako ho nadobudol súčasný vlastník, ale aj to, kto ho nadobúdal predtým (terminus technicus: due dilligence). Dnes má však smolu, kataster vlastníka pozemkov k starším listinám nepustí. Takže prípadné nevybuchnuté míny z minulosti ostanú neobjavené. To sa má ale zmeniť.

Vlastníci sa majú po novom dostať k všetkým listinám v zbierke listín, bez časového obmedzenia. Z hľadiska právnej istoty ide teda o veľké plus. Škoda len, že to v zákone nie je napísané ešte trochu dôraznejšie. Každopádne, dôvodová správa je úplne jasná, takže predpokladáme, že v praxi by nemal nastať problém.

Ako aj pri iných zaujímavých predpisoch, budeme aj novelu katastrálneho zákona sledovať a ak sa objaví niečo zaujímavé, napíšeme o tom.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU