• Uvod
  • Novinky
  • Novela katastrálneho zákona – koniec listu vlastníctva ako ho poznáme?

Novela katastrálneho zákona – koniec listu vlastníctva ako ho poznáme?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


V médiách sa pred časom objavila správa o chystanej novelizácii katastrálneho zákona. Preto sme sa na ňu pozreli bližšie.

Ako to už býva zvykom, prináša aj táto novela zopár zaujímavých prekvapení. Tým najzaujímavejším je zánik listu vlastníctva v doterajšej podobe. Dochádza totiž k oddeleniu evidovanej informácie od hmotného substrátu, na ktorej je informácia zachytená. Listom vlastníctva sa po novom nebude označovať listina, ale len súbor zápisov, ktoré sa týkajú určitej nehnuteľnosti (ktoré boli kedysi na papierovom liste vlastníctva).

Dôvodom tejto zmeny je pokračujúca digitalizácia verejnej správy. Táto robí uchovávanie údajov papierovým spôsobom nepotrebným. To, že podstatou listiny nie je jej fyzický substrát (papier, papyrus, hlinená tabuľka…), ale to, čo je na nej napísané, t. j. samotný zápis, nie je ale ničím novým. Už pred viac ako dvadsiatimi rokmi bol prijatý zákon o cenných papieroch, ktorý definuje cenný papier predovšetkým ako “zápis”, a nie ako listinu. Takže to, čoho sme teraz pri liste vlastníctva svedkami, je vlastne len dobiehaním zameškaného. Strata listinnej podoby listu vlastníctva však pre bežného užívateľa katastra nebude mať takmer žiadny praktický význam. Evidované informácie budú dostupné rovnako ako predtým. A dokonca ešte lepšie. Ale o tom v ďalšom blogu.

P.S.: ešte jedna informácia pre študentov práva, ktorí sa učia na skúšku: po novom budeme mať len dva druhy zápisov: vklad a záznam. Poznámka ako osobitný druh zápisu vypadáva (vyznačovať sa však bude aj naďalej).

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU