Právne služby na živnosť – a prečo nie?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Začiatkom roka 2022 vzbudil pozornosť návrh jedného z poslancov národnej rady, umožniť poskytovanie právnym službám aj neadvokátom. Teda osobám, ktoré to budú robiť na živnosť. Odborná právnická verejnosť tento návrh zväčša odmietala a ani neprešiel parlamentom. Oficiálne preto, lebo osoby bez advokátskych skúšok, hoc vyštudovaní právnici, údajne nebudú vedieť poskytnúť právnu službu dostatočnej kvality.

Hoci sa už táto téma zdá byť neaktuálnou, chceme sa k nej vrátiť. Poskytovanie právnych služieb formou živnosti totiž vítame. Prinieslo by to totiž zvýšenú špecializáciu a konkurenciu (tej sa nebojíme), z ktorých by profitovali klienti. Pretože – nalejme si čistého vína – nie sú právne služby ako právne služby. Veľkú časť právnych služieb tvoria jednoduché úkony, ktoré zvládajú aj neprávnici. Koľko zmlúv a žalôb v skutočnosti píšu sekretárky advokátov? Alebo trebárs realitná kancelária predávajúca nehnuteľnosť. Táto dokáže svojmu klientovi poskytnúť taký balík služieb, ako to nedokáže žiadny advokát. Okrem zmluvy v prijateľnej kvalite totiž zabezpečí aj služby znalca, financovanie, prechod správy alebo prehlásenie energií. Teda všetko to, čo klient potrebuje, ale čo advokáti nerobia (a často ani nevedia). A určite by sme našli mnoho ďalších podobných prípadov.

Netrúfame si povedať, či a kedy sa debata o právnych službách na živnosť ešte vráti do parlamentu. Ak sa ale tak stane, boli by sme radi, aby v nej zazneli aj tieto naše argumenty.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU