Naozaj potrebujeme formulárovú s.r.o.?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Dňa 19. júla zverejnilo Ministerstvo spravodlivosti na svojej stránke informáciu o chystanej novele Obchodného zákonníka. Táto by mala priniesť novinku, ktorá má budúcim podnikateľom uľahčiť rozbeh ich podnikania. Je ňou formulárová s.r.o. Čiže s.r.o., ktorá sa bude dať založiť len jednoduchým vyklikaním online formulára. S tým, že zakladateľ dostane automaticky aj daňovú registráciu.

Znie to dobre?

Určite. Avšak len dovtedy, kým sa na vec nepozrieme v širších súvislostiach. Už dnes je totiž založenie firmy (prinajmenšom s.r.o.) na Slovensku mimoriadne jednoduché. Netreba ísť pritom len cestou založenia firmy. Na internete sú tisícky ponúk na kúpu hotovej firmy, častokrát za pár eur. Pridaná hodnota zjednodušenia niečoho, čo je už aj tak jednoduché, je preto otázna. Komplikované založenie firmy je možno prekážkou podnikania v iných krajinách, no Slovensko k nim nepatrí. Preto nás mrzí, že štát venuje energiu novelizácii predpisov, ktoré vlastne nie je potrebné novelizovať. Slovenské právo má však množstvo iných oblastí, ktoré si vyžadujú zmenu, a ktoré štát vôbec nerieši. A práve tam by občania najviac potrebovali jeho pomoc. Či už ide o dane, ochranu majetkových práv alebo vymožiteľnosť práva. O mnohých týchto veciach píšeme v našich blogoch.

Pre budúcnosť by bolo preto dobré, aby sa štát, predtým než nasadí svoje kapacity na riešenie nejakého problému uistil, že ide skutočne o problém. Inak to dopadne ako s touto spomínanou formulárovou s.r.o. alebo takzvanou, jednoduchou spoločnosťou na akcie, ktorej biedny život má byť zakrátko ukončený.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU