• Uvod
  • Z našej kuchyne
  • Všetci Kréťania klamú, povedal jeden Kréťan. Alebo čím nás potešili naši brigádnici.

Všetci Kréťania klamú, povedal jeden Kréťan. Alebo čím nás potešili naši brigádnici.

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Dozvedeli sme sa, že Právnická fakulta UK v Bratislave má v študijnom programe zaradený predmet venovaný jazyku a logike. Upozornil nás na to jeden náš študent-brigádnik (Matúš, ďakujeme:)) a veľmi nás potešil. Ak chce totiž niekto rozumieť právu, musí rozumieť materiálu, z ktorého je vystavané. A týmto materiálom je práve náš jazyk.

Jazyk, ako prostriedok, ktorým sú vyjadrené právne normy, má niektoré špecifiká. Predovšetkým, ide o ľudský výtvor. Preto je nedokonalý a umožňuje vytvárať konštrukcie, ktoré sú absurdné alebo vôbec nedávajú zmysel. Ako napríklad veta o Kréťanovi v nadpise tohto článku. Tento nedokonalý prostriedok potom používajú nedokonalí právnici pri tvorbe a aplikácii práva. Z tohto vyplýva jeden zásadný záver, ktorý si právnici málokedy uvedomujú. A to ten, že k právnym problémom nie je možné pristupovať tak, ako k úlohám z matematiky alebo fyziky. Základné a stredné školy však do nás neustále vštepujú, že určitý problém alebo úloha musia mať riešenie. A to jedno a správne. V prírodných vedách, ktoré pracujú s (dokonalými) prírodnými zákonmi to naozaj možné je. V práve, kde žiadne dokonalé zákony nie sú, sa to však nedá.

Naša vlastná skúsenosť nám hovorí, že právnické fakulty tento rozdiel študentom dostatočne nevysvetľujú. Potom sa stáva, že absolventi chápu právne zadania ako písomku z matematiky. No pracujú s nedokonalým materiálom (jazyk), a tak sa točia v kruhu a prípad nevedia vyriešiť (často sa napr. boja povedať, že ide o nezmysel). Práve preto sme radi, keď vidíme fakultu, ktorá jazyk a logiku vyučuje ako povinný predmet. Už sa tešíme na jazykovo a logicky podkutých absolventov, ktorí snáď niekedy obohatia náš tím!

P.S. pre študentov fakúlt, kde je jazyk a logika nepovinným predmetom – určite sa naň prihláste.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU