Ako lepšie manažovať riziko pokút a sankcií?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Využívajte verejne dostupné informácie

Nikto nedokáže dodržať všetky predpisy. Preto ako právnici často riešime otázku, či je možné nejako eliminovať riziko pokút, sankcií alebo iných postihov. A naša zvyčajná odpoveď znie: eliminovať ho nemôžeme, avšak môžeme ho manažovať. Trebárs s pomocou verejne dostupných dát. Práve vďaka nim dokážeme odhadnúť pravdepodobnosť uloženia sankcie za určitý druh protiprávneho správania. Pretože dôležitá nie je len výška pokuty za delikt, ale aj pravdepodobnosť jej uloženia. Miliónová pokuta za skutok A vyzerá na papieri rovnako ako taká istá pokuta za skutok B. Ak sa však pravdepodobnosť ich uloženia líši, musí to ten, komu pokuty hrozia, pri svojom rozhodovaní zohľadniť. Inak sa môže rozhodnúť zle.

Niekoľko zaujímavých príkladov

S čistým svedomím si kupujete faktúry za účelom zníženia dane z príjmu a DPH. Súčasne sa obávate a likvidačných pokút pre nedodržanie zásad ochrany osobných údajov vašich zákazníkov. Alebo nemôžete spávať kvôli chýbajúcej transferovej dokumentácii. Sú vaše obavy oprávnené? A vlastne, čoho by ste sa mali obávať viac? Ak by ste si prečítali výročné správy Finančného riaditeľstva a Úradu pre ochranu osobných údajov, videli by ste, že štatisticky je to ako s cestou autom a lietaním. Ľudia sa viac boja lietať aj keď dáta hovoria, že autá sú podstatne nebezpečnejšie. Ročne na Slovensku prebehne 9-11 tisíc daňových kontrol, z toho cca 5-6 tisíc sa týka len dane z pridanej hodnoty. Naproti tomu počet kontrol týkajúcich sa ochrany osobných údajov sa pohybuje rádovo v desiatkach. To isté platí ohľadne kontrol transferového oceňovania.

Zaujímavé informácie sa dajú zistiť (tentokrát z Finstatu) aj vtedy, ak sa obávate postihu za nepravdivý zápis v registri protischránkového zákona (register partnerov verejného sektora). V príslušnej sekcii Finstatu sa napríklad nachádza údaj o tom, že z viac ako 30 tisíc zapísaných podnikateľov je len 21 z nich v konaní o pravdivosti ich zápisu.

A vo výpočte príkladov by sme mohli pokračovať. Verejné registre alebo výročné správy úradov a ministerstiev sú takmer nevyčerpateľným zdrojom zaujímavostí. Takže ak vás niekto niekedy bude strašiť pokutami za porušenie nejakého pofidérneho predpisu, dajte si námahu a prejdite si aspoň verejne dostupné dáta k téme. Možno zistíte, že to, čím vás strašia, vôbec nestojí za reč, a že vaše riziká sú niekde úplne inde.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU