• Uvod
  • Novinky
  • Návod ako žiadať kataster o vrátenie poplatku a pomôcť tak štátu

Návod ako žiadať kataster o vrátenie poplatku a pomôcť tak štátu

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Alebo ako prinútiť štát, aby personálne posilnil meškajúce katastre?

V našich blogoch (TU) sme sa už venovali katastru a jeho nie celkom uspokojivému fungovaniu. Nedostatočné personálne vybavenie mnohých katastrov spôsobuje, že lehoty na vykonanie zápisov sa často nedarí dodržať. To, že meškania komplikujú ľuďom život, je jasné. Trpí však aj štát. A to tým, že kvôli zmeškaným lehotám musí stránkam zbytočne vracať vybraté správne poplatky.

Ako sme už informovali, v niektorých prípadoch by vracané sumy stačili na zaplatenie extra zamestnanca, vďaka ktorému by sa podania na kataster vybavovali skôr. Tento fakt štátu asi uniká. Je možné, že ak by si ho v plnom rozsahu uvedomil, zasiahol by a prostriedky určené na vracanie poplatkov by presmeroval do personálneho posilnenia katastrov.

Ako však na to štát upozorniť?

Najlepšie podľa nás bude, ak občania začnú v plnom rozsahu využívať svoje právo a vo veľkom začnú žiadať poplatky späť. Domnievame sa totiž, že nie každý o svojom práve žiadať poplatok vie. Prípadne nevedia, ako toto právo uplatniť. Práve preto je prílohou tohto blogu vzor žiadosti, ktorú môže podať každý, komu kataster mešká s vybavením jeho vkladu. Pri vzore je aj návod, ako ho vyplniť a použiť.

Ste teda účastníkom katastrálneho konania? Alebo viete o niekom blízkom, kto je? Informujte ho o jeho práve a stiahnite si vzor, ktorý možno pri podaní žiadosti použiť. Potrebu riešiť problém omeškaných konaní si štát zrejme uvedomí len na základe sústredeného a cieleného tlaku občanov.

Vzor žiadosti na kataster si stiahnete TU.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU