Priberáte do firmy nového spoločníka? Máme pre vás pár tipov.

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Jedno české príslovie vraví, že “ve dvou se to lépe táhne”. Mnoho podnikateľov s tým súhlasí a tak do svojich firiem priberajú nových spoločníkov, delia sa s nimi o zisk, kontrolu a podobne. Niektorí však neskôr zistia, že to nie je až také jednoduché. Konflikty a nedorozumenia občas úplne paralyzujú firmu a jediným riešením je rozchod partnerov. Problém je v tom, že rozchod spoločníkov firmy je ťažký. Z právnej stránky je to ešte komplikovanejšie ako rozvod manželstva. Preto je pri priberaní nových parťákov do podnikania extrémne dôležitá prevencia.

Prečo ale vznikajú medzi spoločníkmi konflikty?

Individuálny podnikateľ je vo svojej firme pánom. Sám rozhoduje o tom, koľko bude pracovať, koľko peňazí si z firmy vezme a akým spôsobom. Sám určuje aj to, do akej miery bude firma financovať jeho súkromný životný štýl (auto pre neho, manželku, súkromné telefóny a pod…). To sa však príchodom spoločníka zmení. Jeho predstavy o výplate, intenzite práce a podobných veciach sa môžu radikálne líšiť. Preto je dôležité tieto rozdiely odkryť ešte predtým, ako si nádejní spoločníci ťapnú. Práve takéto rozdielne predstavy sú najväčším zdrojom konfliktov. Aspoň podľa našich skúseností. Predstavme si hypotetickú situáciu, kedy spoločník jednoosobovej spoločnosti priberá k sebe niekoho nového.

Čo treba dohodnúť?

Kto a koľko bude pre firmu pracovať? Full time? Part time? Koľko dní/hodín svojho času bude každý zo spoločníkov venovať? Koľko dovolenky si každý môže vziať? Ako si vo firme rozdelia kompetencie? Kto bude zodpovedať za čo? Aké veľké budú ich hlasovacie práva?
Koľko bude každý z firmy dostávať? Nemyslíme tým len pomer delenia zisku, hoci ten si treba stanoviť tiež. Pretože zisk je vždy neistý, mali by si spoločníci dohodnúť formu a výšku pravidelnej výplaty za ich prácu. T.j. odmeny, ktorú budú dostávať bez ohľadu na zisk.

Aké súkromné potreby bude firma každému spoločníkovi financovať? Vieme, že by sa to nemalo, ale je to realita. Kto dostane firemné auto na súkromné účely? Koho manželke firma zaplatí leasing alebo benzín? A koho deťom telefón? Chápe každý spoločník rovnako fungovanie firmy? Je každému jasný rozdiel medzi ziskom a tržbami? Je každému jasné, kedy je možné vyplácať dividendu a aký daňový režim sa bude firmy týkať? Aký majú jednotliví spoločníci postoj k daňovej optimalizácii a celkovo k dodržiavaniu pravidiel?
Ako sa rozdelia v prípade, že im spolupráca nebude fungovať?

Týchto šesť okruhov otázok predstavuje jadro každej dohody, ktorú by mali spoločníci mať. Samozrejme, dá sa dohodnúť aj na iných veciach. Avšak z vlastnej skúsenosti vieme, že ak by sa spoločníci dohodli aspoň na tomto minime, počty vnútrofiremných sporov, ktoré musíme riešiť, by nám podstatne klesli.

Ak aj vy beriete niekoho do partie, nájdite si chvíľku času. Prejdite si s vašim nádejným spoločníkom všetky dôležité témy. Mnohokrát sa vám to vráti. A my vám pri tom radi pomôžeme. Kedykoľvek sa nám ozvite.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU