Novinky v ochrane whistleblowerov

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Už niečo vyše štyroch rokov je v platnosti zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Účelom zákona je ochrana whistleblowerov. Teda ľudí, ktorí nabrali odvahu a oznámili protispoločenskú činnosť ako napríklad trestné činy alebo správne delikty vo svojej firme alebo verejnej inštitúcií kde pracujú. Podľa prieskumov z roku 2022 sa len 11,6 % opýtaných stretlo s pojmom whistleblowing. A z nich len 80 % vedelo o čo presne ide.

Zákon o ochrane whistleblowerov ukladá povinnosť mať zavedený vnútorný systém a vypracovaný interný dokument, podľa ktorého sa postupuje v prípade oznámenia protispoločenskej činnosti. Zamestnávateľ musí mať zároveň určenú osobu z vnútra firmy (zodpovedná osoba), ktorá plní povinnosti, ktoré jej zákon v súvislosti s oznamovaním podnetov ukladá. Tieto povinnosti majú zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú najmenej 50 zamestnancov. Rovnako má tieto povinnosti aj orgán verejnej moci, ktorý zamestnáva najmenej 5 zamestnancov. Od 1. septembra 2023 dochádza k zmene a tieto povinnosti po novom pribudnú aj zamestnávateľom, ktorí poskytujú finančné služby, služby v oblasti bezpečnosti dopravy alebo služby v oblasti životného prostredia.

Dáta ukázali, že z podnikateľov, ktorí sú povinní mať spracovaný tento interný dokument si svoju „domácu úlohu“ splnilo len približne 50 %. A ak aj tento interný dokument spracovaný majú, nie vždy ideálne. Zvyšná polovica podnikateľov s 50 a viac zamestnancami v podstate porušuje zákon. A to aj napriek tomu, že im hrozí pokuta.

Povinnosť majú aj verejné inštitúcie, medzi ktoré patria napr. aj obce. Tu je štatistika priaznivejšia. Až 87 % z nich takýto interný dokument má. To môže byť spôsobené aj tým, že túto povinnosť zabezpečuje hlavný kontrolór obce. Pri množstve povinností starostov by bolo podľa nás nereálne, aby stíhal aj toto.

Táto téma je obsiahla a nezmestila by sa do jedného blogu. Preto, ak chcete získať viac informácií, sledujte nás. V ďalších blogoch si priblížime oprávnenia a povinnosti zodpovednej osoby.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky:

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU