Právo a inovácie? To myslíte vážne?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Dnešná doba praje inovátorom.

Inovatívne firmy sú miláčikmi médií a investorov, inovatívni podnikatelia sú superhviezdy. V takmer všetkých prípadoch však ide len o inovátorov v oblasti technológií. Kde sú ale právnici? Môžu byť inovatívni aj oni? História nám ukazuje, že áno. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že moderné podnikanie a kapitalizmus by nevznikli bez právnikov. Moderná spoločnosť tu totiž nie je len vďaka technickým hračkám, ale hlavne vďaka inovatívnym metódam organizácie práce a kapitálu.

Vezmime si napríklad obchodnú spoločnosť, ktorej spoločníci neručia za jej záväzky. Ide o čisto právnický vynález. Domnievame sa, že bez právnej formy podnikania, v ktorej spoločníci nezodpovedajú za záväzky podniku, by sa niektoré veľkolepé projekty vôbec neuskutočnili. Holandská východoindická spoločnosť by v 17. storočí len ťažko nazbierala kapitál potrebný na financovanie svojich plavieb, ak by upisovateľom jej akcií hrozilo, že prídu o majetok. Bez obmedzeného ručenia by o 200 rokov neskôr Ferdinand Lesseps len ťažko presvedčil investorov, aby mu dali peniaze na stavbu Suezského prieplavu.

Riziká podnikania vo veľkom rozsahu sú jednoducho príliš veľké. No práve právnici našli spôsob, ako ich manažovať. Obmedzené ručenie však nie je jediným právnickým vynálezom, ktorý “zmenil svet”. Medzinárodný námorný obchod by nebol vznikol bez poistenia, k rozvoju moderného bývania by nedošlo bez existencie hypoték. Pri tvorbe všetkých týchto vecí boli právnici.

Takže ak niekto tvrdí, že právo je skostnatené, konzervatívne a málo dynamické, nemá pravdu. História je najlepším dôkazom. Poznáte aj Vy nejaký ďalší právnický vynález, na ktorí môžu byť právnici hrdí? Sem s ním, radi sa ním pochválime!

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU