Sponzorské ako daňový výdavok?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Ste sponzor a hľadáte možnosti ako zefektívniť sponzorovanie? Ste športovec, športový klub alebo športový odborník a hľadáte spôsob, ako prilákať sponzora? Odporúčame osloviť sponzorov so sponzorskou zmluvou. Čo to je a aké sú jej výhody sa dozviete v článku nižšie.

Aké sú výhody?

Plnenia dodávané sponzorom zákon označuje ako tzv. „sponzorské“. Štandardne sponzorovanie funguje tak, že sponzor prostriedky (najčastejšie financie) daruje a tým prichádza o možnosť uplatniť si toto plnenie ako daňový výdavok. Pokiaľ ide o sponzorské vo výške pár stoviek eur, nemusí to byť nič nepríjemné. Čo však v prípade, ak sponzor vynakladá na sponzorovanie tisíce, možno desiatky tisíc? Vtedy sponzori často siahajú po skratke. A teda sponzor a sponzorovaný uzavierajú zmluvu na plnenia, ktoré sú často fiktívne, prípadne v oveľa menšom rozsahu ako je deklarované. To môže byť problém pri daňovej kontrole. Teda celé zle. Pritom existuje priam ideálne riešenie. Samozrejme, reč je o zmluve o sponzorstve. Na základe takejto zmluvy je sponzor oprávnený si financie vynaložené na sponzorské uplatniť ako daňový výdavok. A to v časti, ktorú sponzorovaný použil.

V čom je teda problém?

Určite si poviete, že je to až moc ideálne, aby to bola pravda. Áno, je tu pár pravidiel, ktoré treba dodržiavať. A to najmä pre to, aby bolo riadne deklarované použitie peňazí a sponzoring sa nezneužíval ako forma znižovania daňovej povinnosti. Ale nie je to nič, čo by bolo extrémne náročné. Napríklad spomínaná povinnosť deklarovať použitie, zverejnenie zmluvy a pod. Obsahu zmluvy a tiež bližšiemu opisu podmienok, ktoré je potrebné dodržiavať sa budeme venovať v ďalšom blogu. Takže nás určite sledujte. V prípade, ak vás táto téma zaujala, sledujte náš newsletter, prípadne sa pokojne kedykoľvek ozvite, radi vám povieme viac.

Značky:

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU