• Uvod
  • Novinky
  • P.S.: k prevencii v práve – riešte aj vzťahy, nielen zmluvy

P.S.: k prevencii v práve – riešte aj vzťahy, nielen zmluvy

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Nedávno sme v našom blogu písali o neustále sa predlžujúcich súdnych konaniach. A v súvislosti s tým sme poukazovali na potrebu prevencie – prevencie zameranej na vyhnutie sa súdom. Radi by sme sa k tejto téme ešte vrátili. Máme totiž pocit, že sme nepovedali všetko.

Ako základ prevencie sme spomínali predovšetkým dôslednosť. Napríklad pri príprave zmlúv alebo listín o právnych úkonoch. Prevencia má ale ešte jeden aspekt, o ktorom sme však nepísali. Vzťahy. Ani tá najlepšia zmluva totiž nebude fungovať, pokiaľ na strane jej účastníkov nie je vôľa ju plniť. Samozrejme, ak je dobre napísaná, dá sa vynútiť na súde (za pár rokov). No práve vyhnutie sa súdu je cieľ prevencie. A tu vstupujú do hry vzťahy účastníkov. Z vlastnej skúsenosti vieme, že mnohokrát sa účastníci vyhnú sporu len vďaka dobrým vzťahom. Iba vtedy sú ochotní robiť kompromisy a vychádzať v ústrety. Od ľudí, ktorí sa neznášajú možno, len ťažko očakávať veľkorysé gestá.

Náš záver je teda jednoduchý. Ak si niekto zobral k srdcu naše rady a rozhodol sa investovať do prevencie (právnikov), v poriadku. No na to, aby jeho prevencia bola kompletná, musí investovať aj do vzťahov. Dobrou správou je, že na investíciu do vzťahov netreba vo väčšine prípadov ani euro. Snáď len trochu empatie. A tá sa dá zlepšovať, a dá sa na nej pracovať.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU