• Uvod
  • Novinky
  • Kto má autorské právo k textom a obrázkom vytvoreným umelou inteligenciou?

Kto má autorské právo k textom a obrázkom vytvoreným umelou inteligenciou?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Pokrok a právo sú ako myš a mačka. Pokrok nás ženie dopredu. Právo sa neustále snaží držať krok a regulovať jeho prípadné negatívne spoločenské dôsledky. Napríklad taká umelá inteligencia.

Ide zrejme o prvý prípad, kedy stroje samé dokážu generovať výstupy, ktoré sme doteraz spájali s tvorivou ľudskou činnosťou a ktoré sme chránili právom duševného vlastníctva. Obrázky alebo texty vytvorené Chatom GPT a podobnými nástrojmi sú dnes už samozrejmosťou. Kto je však autorom týchto “diel”? A je vôbec možné o nejakom diele a jeho autorstve hovoriť? Sami nevieme. Aj keď Chat GPT má vo veci jasno. Podľa jeho vlastných slov patrí autorské právo k ním vygenerovaným textom zadávateľovi pokynu (t. j. používateľovi) a autorské právo k obrázkom tvorcovi chatu, spoločnosti Open AI. Text aj obrázok sú však, minimálne z hľadiska slovenského práva, rovnakým autorským dielom. Prečo teda ten rozdiel? Chat GPT tvrdí, že dôvodom je komplikovanosť technológie, ktorú Open AI využíva na tvorbu obrázkov. A teda si ich autorstvo ponecháva pre seba (ako zákazníci ich však môžeme využívať). Ako právnikov nás tento dôvod neuspokojil.

Autorstvo je niečo, čo zákon spája s vytvorením každého diela úplne automaticky a bez ohľadu na to, aké prostriedky pritom boli použité. O tom, či tvorca diela bude autorom, on sám vôbec nerozhoduje. Ak dielo vytvoril, tak ním jednoducho je. Nechceme sa na tomto mieste naťahovať s právnikmi spoločnosti Open AI. A to aj vzhľadom na to, že pri využívaní systému Chat GPT dochádza k prekrývaniu viacerých právnych poriadkov. Chceme len poukázať na zaujímavú právnu otázku, ktorú budú musieť právnici do budúcnosti vyriešiť. A domnievame sa, že takýchto otázok bude v súvislosti s nástupom umelej inteligencie omnoho viac. Uvidíme teda, ako sa s nimi vysporiada legislatíva. Tá naša, ale aj európska. Potom opäť napíšeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU