• Uvod
  • Novinky
  • Táto novinka v riešení sporov týkajúcich sa maloletých nás dostala!

Táto novinka v riešení sporov týkajúcich sa maloletých nás dostala!

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Už nejaký čas sa pri riešení sporov o styk a výchovu maloletých uplatňuje tzv. Cochemský model. Ide o nový prístup k riešeniu rodinných vecí, ktorý začal ako prvý uplatňovať súd v nemeckom meste Cochem. Tento model spočíva v relatívne neformálnej spolupráci všetkých profesií, ktoré sú nejakým spôsobom zapojené do riešenia rodinných prípadov. Teda predovšetkým sudcu, súdnych úradníkov, mediátorov, advokátov, orgánov poverených statostlivosťou o maloletých a podobne.

Cieľom tohto nového prístupu je urobiť celý proces rýchlejší a menej traumatizujúci. To je teória. Ako to ale vyzerá v praxi? Naša kancelária sa rodinnému právu venuje len okrajovo, ale pár skúseností s týmto novým postupom sme už získali. A sú veľmi dobré. Podstatou novej praxe (aspoň tak, ako sme ju zažili my) je, že súd ešte pred pojednávaním predvolá všetkých zúčastnených na neformálne stretnutie. Na tomto stretnutí sú okrem rodičov zástupcovia súdu, mediátori, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a podobne. A snažia sa dospieť k dohode.

Je to až neuveriteľné, ale vo všetkých prípadoch, ktorých sme boli svedkami, k dohode došlo. A to tak, že samotné rozvodové pojednávanie potom mohlo prebehnúť aj bez prítomnosti strán. Alebo sa stalo, že sudca si po skončení stretnutia našiel pár minút čas a ihneď vydal rozhodnutie, o ktorom by inak musel zdĺhavo pojednávať. Dôvod, pre ktorý je tento model tak efektívny, je zrejme ten, že stretnutie sa vôbec nepodobá na súdny spor. Ide skôr o brainstorming, kde sa všetci snažia nájsť riešenie spoločného problému. Rodičia nesedia v laviciach oproti sebe a stretnutie nevedie ani sudca, ktorý by prítomným udeľoval slovo. Namiesto toho sa mediátori a ostatné úradné osoby snažia viesť rodičov k pochopeniu, čo je pre ich deti najlepšie. A funguje to.

Ak budú takto po novom prebiehať všetky rodinnoprávne spory, bude to veľké víťazstvo nielen pre maloleté deti a ich rodičov, ale pre spoločnosť ako celok. A ešte jedno poučenie na záver – opäť sa ukázalo, že mnohé právne problémy v skutočnosti vôbec nie je potrebné riešiť cez paragrafy. Niekedy stačí len zmeniť spôsob a formu v akej sa o probléme jedná. Riešenie sa potom nájde. Už ostáva len nejaký Cochemský model vymyslieť aj pre obchodné právo.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU