Nariadenie vlády o maximálnych cenách elektriny a plynu schválené

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Na svojom včerajšom (16.01.2023) zasadnutí schválila vláda nariadenie, ktorým sa ustanovujú maximálne ceny elektriny a plynu pre domácnosti a malých odberateľov. Nariadenie okrem samotnej ceny ustanovuje aj rámcový mechanizmus kompenzácií pre dodávateľov príslušných plnení.

Čo môžeme očakávať?

Ohľadne dodávok plynu pre domácnosti platí, že jeho cena by nemala prevýšiť 1,15 násobok ceny, ktorú domácnosti platili v roku 2022. Malí odberatelia elektriny zas nezaplatia viac, ako 199 eur za MWh. Len pre zaujímavosť napríklad uvádzame, že rozpočet mesta Dolný Kubín, kde sídli naša kancelária, počítal s cenou až 350 eur za MWh. A nakoniec, cena plynu pre malých odberateľov bude zastropovaná na 99 eur za MWh.

Dôležité však nie sú len samotné ceny, ale aj spôsob ich kompenzácií. Kto si ešte spomína na pomoc s nájomným počas pandémie koronavírusu vie, že každý prenajímateľ musel podstúpiť pomerne nepríjemnú byrokratickú procedúru. Koneční spotrebitelia plynu a elektriny však budú v tomto prípade byrokracie ušetrení. Jednoducho len dostanú nižšie ceny. S tým, že straty, ktoré dodávatelia utrpia tým, že pre svojich zákazníkov nakupujú drahší plyn a elektrinu, si títo dodávatelia priebežne budú kompenzovať od štátu.

Konečné zúčtovanie týchto kompenzácií sa potom vykoná v roku 2024. Toto už ale koncových odberateľov plynu a elektriny zaujímať nemusí – podstatná je cena. A tá je garantovaná. Nariadenie nadobúda účinnosť zajtra, t.j. 18.01.2023. Návrh nariadenia nájdete TU. Informáciu o jeho schválení nájdete TU.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU