LEGAL TECH – a game changer?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Počuli ste už výraz “legal tech”? Ak nie, tak vedzte, že tento výraz označuje využitie informačných technológií v právnej praxi.

V našich blogoch sme už písali o umelej inteligencii. Ale výraz “legal tech” je širší. Zahŕňa totiž využitie akéhokoľvek IT. Aj “hlúpeho”. Ako príklad takéhoto hlúpeho IT môžu poslúžiť trebárs aplikácie, ktoré my sami využívame na čítanie geometrických plánov alebo generovanie výkazov práce advokátskych koncipientov. O to ale v tomto článku nejde. V odbornej komunite sa o legal tech často píše ako o zázračnom prostriedku, ktorý každému právnikovi prinesie viac peňazí, času, klientov… Dovolíme si nesúhlasiť.

To, že technológie zvyšujú produktivitu, je pravda. Ich nasadenie však vyžaduje určitú investíciu. A preto sa treba opýtať – pokryje technológiou vyvolané zvýšenie produktivity počiatočnú investíciu? V akom časovom horizonte? Toto sú veľmi dôležité otázky, ktoré by mal úprimne zodpovedať každý právnik. Každá technológia si totiž na seba zarobí len vtedy, ak pracuje (potvrdí každý strojár, stavbár…).

Realita väčšiny advokátskych kancelárií je však iná. Jednotlivé prípady sa tak líšia, že nasadenie technológie sa pri nich jednoducho neopláca. To samozrejme neznamená, že by právnici mali na technológie zanevrieť. Práve naopak, musia ich využívať. Avšak ruka v ruke s ich nasadením musia upraviť spôsob svojej práce tak, aby z nich vyťažili čo najviac. Čo konkrétne by mali právnici robiť? O tom niekedy nabudúce.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU