Nové povinné údaje v obchodnom registri

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Je tu ďalšia povinnosť pre podnikateľov

Možno ste v priebehu roka 2017 zachytili hystériu okolo takzvaného protischránkového zákona. Firmy, ktoré chceli obchodovať so štátom, boli povinné zapísať svojich konečných užívateľov výhod* do registra partnerov verejného sektora (RPVS). Väčšina firiem si – ako obvykle – túto povinnosť nechala až úplne na koniec. A pred koncom zákonnej lehoty potom zažívali zbytočný stres. Tí, čo so štátom obchodovať nechceli, však túto záležitosť riešiť nemuseli.

To však už neplatí. Podľa novely zákona o obchodnom registri (OR SR) musí byť konečný užívateľ výhod registrovaný pri každej firme. A to aj u tej, ktorá so štátom neobchoduje. Nové firmy musia údaje týchto osôb zapísať už pri založení, existujúce firmy majú čas do 31.12.2019. A kto to nestihne, vystavuje sa riziku zrušenia zo strany súdu. Údaje sa musia zapísať do obchodného registra (do jeho tzv. neverejnej časti)**.

Výnimku majú napríklad firmy, ktorých akcie sú obchodované na burze. Alebo tiež tí, ktorí sú už registrovaní podľa protischránkového zákona. Čiže registráciou podľa protischránkového zákona už majú túto povinnosť de facto splnenú. Naopak to ale neplatí. Registrácia konečného užívateľa výhod do obchodného registra nezbavuje firmu povinnosti registrovať sa aj podľa protischránkového zákona (ak sú splnené zákonné podmienky). Ak budete mať záujem, radi Vám s registráciou pomôžeme.

Takže ak máte spoločnosť zapísanú do obchodného registra do 31.10.2018, ktorá nie je registrovaná podľa protischránkového zákona, zbystrite pozornosť (nenechávajte to na poslednú chvíľu). Do konca roka 2019 je potrebné mať v obchodnom registri zapísaných jej konečných užívateľov výhod. Ak s týmto zápisom potrebujete pomôcť, kontaktujte nás.

* Konečný užívateľ výhod je osobou, ktorá má z podnikania firmy reálny prospech. Často sú to osoby, ktoré k firme nemajú žiadny oficiálny vzťah, ale firmu ovplyvňujú a čerpajú z nej výhody na základe rôznych neformálnych vzťahov k zapísaným spoločníkom alebo štatutárom. Koho zaujíma presná definícia, nájde ju v ust. § 6a zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.

** Akou takou útechou môže byť snáď to, že zápis do obchodného registra je jednoduchší ako registrácia podľa protischránkového zákona.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU