Oplatí sa dnes ešte kupovať hotovú firmu?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Alebo ako sa za pár rokov zmenilo zakladanie firiem.

Predaj hotových firiem je legitímnym podnikaním. Na internete sú desiatky ponúk na nové s.r.o., akciovky, platcov alebo neplatcov DPH, firmy s históriou, bez histórie… Je však kúpa hotovej firmy stále riešením? Nie je lepšie založiť rovno novú firmu?

Domnievame sa, že v súčasnosti je lepším riešením založenie novej firmy.

Ale nebolo to tak vždy. Ešte nedávno bolo založenie firmy spojené s nepríjemnými byrokratickými prekážkami. Predovšetkým sa jednalo o povinnosť mať zriadený účet v banke a preukázať, že naň bolo vložené základné imanie (viď § 60 ods. 2 Obchodného zákonníka v znení do 31.12.2015). Niektorí si tiež spomínajú na to, ako pri zakladaní svojej firmy museli dokladať súhlas správcu dane so zápisom. Všetko toto zakladanie nových firiem neúmerne komplikovalo. Preto dávalo zmysel, kúpiť si pri začatí podnikania firmu už založenú. Najmä, ak bol podnikateľ v časovej tiesni. A dvojnásobne to platilo, ak sa mala nová firma stať platcom DPH. Ešte pred pár rokmi totiž registrácia novej spoločnosti na platcu DPH pripomínala výsluch na polícii. Daňové úrady bolo potrebné zložito presviedčať, že ide o legitímnu firmu a jej cieľom nie sú daňové podvody. Toto už dnes ale neplatí.

Výpis účtu a ani súhlas správcu dane sa (až na malé výnimky) nepredkladá. Taktiež registrácia na platcu DPH sa dá vybaviť za pár dní. Situáciu nových firiem uľahčila aj novela zákona DPH, podľa ktorého je pri neskoršej registrácii možný spätný odpočet dane nielen pri kúpe majetku, ale aj pri nákupe služieb. Kumulatívny efekt týchto zmien je taký, že kúpa hotovej spoločnosti sa dnes jednoducho neopláca. Čisto z ekonomických dôvodov.

Kúpa totiž zahŕňa najmenej dva úkony na obchodnom registri. Najprv musí niekto firmu založiť a potom ju prevedie na perspektívneho záujemcu. Ak si ale záujemca firmu založí sám, celý proces je o jeden krok jednoduchší. Odpadá totiž spomínaný prevod. A je tu ešte jedna výhoda. Väčšina tých, ktorí ponúkajú hotové firmy, je seriózna a ich firmy sú bez skrytých záväzkov. Avšak predsa – najväčšiu istotu, že jeho firma bude čistá má človek vtedy, ak je vlastníkom svojej firmy od úplného začiatku.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU