• Uvod
  • Holding
  • Na súkromné nadácie (trusty/zverenecké fondy) si zatiaľ počkáme

Na súkromné nadácie (trusty/zverenecké fondy) si zatiaľ počkáme

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Ako sme sa mýlili

Aj majster tesár sa raz utne. Keď sme ešte v apríli tohto roka písali blog na tému nových súkromných nadácií, predpokladali sme, že príslušná novela zákona o nadáciách je hotovou vecou. A že súkromné nadácie parlamentom ľahko prejdú. Len na vysvetlenie. Téma súkromných nadácií nás zaujímala predovšetkým preto, lebo nadácie sa javili ako ideálny doplnok holdingových štruktúr, ktorým sa venujeme. O to viac sme boli prekvapení, keď Národná rada novelu nakoniec neposunula ani do druhého čítania. Čiže návrh zákona odmietla.

Stalo sa tak 18. mája 2023. Takže prípadní záujemcovia o trust si zrejme ešte chvíľu počkajú. Každopádne si myslíme, že tento inštitút si raz do slovenského práva svoju cestu nájde. Ochrana rodinného majetku je podľa nás úplne legitímnym cieľom. Dnes to platí viac, než kedykoľvek predtým. Pretože práve teraz odchádza do dôchodku prvá generácia slovenských podnikateľov. A táto zisťuje, že slovenský právny poriadok neposkytuje majetku, ktorý oni pre svoje rodiny nagazdovali adekvátnu ochranu. Spoločenský tlak, aby sa táto situácia riešila, bude preto skôr narastať. A taktiež nekončí ani náš záujem o tému súkromných nadácií. Budeme vývoj legislatívy naďalej sledovať a o všetkom dôležitom napíšeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU