Veľké zmeny obchodných spoločností

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Už 30. júna sa (snáď) dozvieme viac

Ešte v máji minulého roka schválila vláda návrh reformy práva obchodných spoločností. A poverila ministerku spravodlivosti predložiť do 30. júna paragrafové znenie príslušných predpisov. Stanovený termín sa blíži a všetci (právnici) netrpezlivo čakáme, čo pre nás ministerstvo pripravilo. Nemá ísť totiž o žiadnu mininovelu, ale o veľkú reformu. Aspoň tak to bolo sľúbené.

A čo konkrétne by sa malo zmeniť?

Legislatívny zámer reformy konštatuje, že slovenské právo obchodných spoločností je plné nedostatkov. Všetky doterajšie zmeny boli totiž len plátaním tých najväčších dier (napr. problém bielych koní). Koncepčná zmena sa nikdy neudiala. Výsledkom sú nepružné, duplicitné a mnohokrát protirečivé pravidlá. Tie potom podnikateľom komplikujú život. Celý systém sa má preto zjednodušiť. Majú sa napríklad odstrániť už spomínané duplicity (napr. ohľadne práv akcionára a spoločníka s.r.o.), alebo sa (konečne) vyrieši vzťah obchodného podielu a bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Rozlúčime sa taktiež s nie príliš úspešnou jednoduchou spoločnosťou na akcie. Jej vymoženosti (napríklad flexibilná úprava práv spoločníkov a akcionárov) sa majú prevziať do s.r.o. a akciovej spoločnosti. Jednoduchšie by malo byť aj zakladanie firiem. Napríklad spoločenská zmluva s.r.o. a všetky jej zmeny by mali mať po novom len formu jednoduchých formulárov.

Zmien je podstatne viac a kto má čas, môže si všetky materiály z vlády prezrieť TU. Každopádne, radíme počkať ešte pár dní na paragrafové znenie zákonov – skutočnú podobu reformy sa totiž dozvieme až z neho. Budeme vývoj reformy ďalej sledovať, a ak narazíme na niečo zaujímavé, určite sa ešte ozveme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU