Kedy vás právo chráni?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Keď sa neskrývate.

Každá sranda niečo stojí. Aj v práve. Všetci chceme vlastniť majetok. Všetci chceme slušný príjem. Ale nie všetci sme ochotní svoje majetky alebo príjmy priznať. Dôvody sú rôzne. Od vyhnutiu sa daniam až po nepríjemnú závisť susedov alebo obchodných partnerov. A tak vymýšľame rôzne schémy, ako skutočný stav vecí zakryť. Naše firmy a nehnuteľnosti vlastnia tretie osoby. Do zmlúv sa uvádzajú vymyslené ceny, pôžičky zakrývame fiktívnymi kúpnymi zmluvami. Myslíme si, ako dobre sme vybabrali so systémom. A potom príde problém.

Náš kamarát, ktorý našu firmu držal, nám ju znemožňuje kontrolovať. Alebo nehnuteľnosť, ktorú sme kúpili, je vadná a chceme späť cenu – no kúpna cena uvedená v zmluve je len zlomkom toho, čo sme naozaj zaplatili. Čo teraz? Nič. Ak nemáme nejaké iné páky (radšej ani nevedieť aké), môže to byť naozaj zlé. Nejaký chytrák by mohol namietnuť, že všetko sa dá ošetriť. Aj s tým problémovým kamarátom sa dala uzavrieť “nejaká” zmluva, ktorá by nás chránila práve pre takéto prípady. Je to pravda, ale len do určitej miery. Žiadna zmluva totiž nenahradí ochranu, ktorú nám poskytuje zákon v prípadoch, kedy sa chováme transparentne a nič nezakrývame. O tom sa už presvedčili mnohí. Takže: ak budete niekedy písať svoju firmu na svokru, dobre si to rozmyslite. Cena, ktorú neskôr zaplatíte, môže byť veľmi vysoká.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU