• Uvod
  • e-shop
  • Pripravte sa na zmeny vo svojich e-shopoch

Pripravte sa na zmeny vo svojich e-shopoch

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Od 01.08.2023 čakajú e-shopy veľké zmeny 

Do platnosti vojde nový zákon o ochrane spotrebiteľa reflektujúci na novú európsku legislatívu v oblasti spotrebiteľského práva. Zmeny sa dotknú aj iných predpisov najmä zákona o alternatívnom riešení sporov, zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu, či zákona o energetike. Zmeny sa týmto dotknú všetkých účastníkov na trhu od spotrebiteľov, cez obchodníkov, až po kompetenčné zmeny orgánov dohľadu.

Čo sa týka spotrebiteľov azda najzásadnejšou zmenou bude predĺženie lehoty na vrátenie tovaru zo 14 na 30 dní alebo zvýšenie ochrany pred umelým navyšovaním cien pod zámienkou nejakej akcie (napr. Black Friday a pod.). Táto zmena sa ale bude týkať len zmlúv uzavretých pri predajnej akcii alebo nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti. Nebude sa tak vzťahovať na nákupy uzatvorené na diaľku, respektíve cez e-shopy. Ďalej obchodníci budú musieť zvýšiť informovanosť spotrebiteľov pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom tzv. online trhov. Predajcovia alebo prevádzkovatelia e-shopov sa môžu tešiť na zníženie byrokracie a najmä pokút. Ide o zavedenie tzv. druhej šance. Pôjde o prípady odpustenia alebo zníženia výšky pokuty, ak obchodník upustí od porušenia právneho predpisu alebo uskutoční nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov.

Ako vidíte, zmien je naozaj väčšie množstvo a tým najzásadnejším sa budeme po ich zavedení intenzívnejšie venovať. A samozrejme vás budeme informovať aj prostredníctvom našich newsletterov. V prípade, či e-shop prevádzkujete alebo len začínate a máte otázky ohľadom spomínaných noviniek, pokojne sa na nás obráťte. Radi vám pomôžeme.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU