• Uvod
  • Novinky
  • Pri hotovostných platbách nám stále hrozia vysoké pokuty

Pri hotovostných platbách nám stále hrozia vysoké pokuty

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti nie je vôbec nový. Stále však dochádza k jeho častému porušovaniu. Pritom sa tak deje najčastejšie nevedome. Preto sme v pár bodoch spracovali stručné zásady, ktoré nám pomôžu vyhnúť sa problémom. Tu sú:

1. V hotovosti nesmie nik uskutočniť platbu vyššiu, ako 15 000 eur. Príklady:

a) Ján Malý zaplatil kúpnu cenu auta Ivanovi Rovnému 14 000 eur = OK, platba je v limite 15 000 eur.

b) Ján Malý zaplatil v jednej splátke kúpnu cenu auta Ivanovi Rovnému 15 900 eur = z dôvodu prekročenia zákonného limitu 15 000 eur nastáva hrozba pokuty.

c) Ján Malý zaplatí v dvoch splátkach (7 500 eur na bankový účet a 8 400 eur v hotovosti) kúpnu cenu auta Ivanovi Rovnému 15 900 eur = aj napriek rozloženiu platby do dvoch platieb, z ktorých jedna ide priamo na bankový účet, dochádza k prekročeniu zákonného limitu 15 000 eur a hrozí pokuta.

2. Ak je na platbe zúčastnený aspoň jeden podnikateľ (napr. živnostník, SZČO, akciovka, spol. s ručením obmedzeným a pod.) limit 15 000 eur sa znižuje na 5 000 eur. Príklady:

a) Ján Malý zaplatil kúpnu cenu auta spoločnosti CAR, s.r.o. 14 000 eur v hotovosti = z dôvodu prekročenia limitu 5 000 eur nastáva porušenie zákona a hrozí pokuta.

b) Ján Malý zaplatí kúpnu cenu auta spoločnosti CAR, s.r.o. 14 000 eur na 3 splátky (5 000 eur v hotovosti, 5 000 eur na bankový účet a 4 000 eur na bankový účet) = z dôvodu prekročenia limitu 5 000 eur nastáva porušenie zákona, a to aj napriek rozloženiu kúpnej ceny na splátky, pričom väčšina z nich išla na bankový účet. Opäť hrozí pokuta.

c) Peter Rovný zaplatil spoločnosti STAV, a.s. za rekonštrukciu bytového jadra 4 800 eur v hotovosti = OK, platba je v limite 5 000 eur.

3. Ako sme uviedli vyššie, rozvrhnutím platby vyplývajúcej z jedného právneho úkonu (napr. jednej zmluvy) do viacerých splátok zákon neobídete. Ak kúpnu cenu rozložíte do viacerých splátok, hodnota splátok sa na účely tohto zákona sčítava a ak čo i len 1 euro putovalo v hotovosti, dochádza k porušeniu zákona.

4. Sankcie. Odovzdávajúcemu alebo príjemcovi fyzickej osobe môže Finančná správa uložiť pokutu do 10 000 eur. Právnickej osobe alebo fyzickej osobe podnikateľovi môže byť uložená pokuta až do výšky 150 000 eur.

5. Výnimky. Existuje celkom 15 výnimiek z týchto prísnych pravidiel. Ich využitie je zväčša komplikované, no v určitých prípadoch sa cesta nájsť dá.

Ak si myslíte, že tieto informácie sú užitočné, pošlite prosím odkaz na tento článok svojim kamarátom a známym. Prípadne nám napíšte Vaše postrehy.

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU