Novela zákona o športe na obzore?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Zákon o športe by sa mal meniť. Otázne však je, kedy sa tak stane vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu. Novela zákona naberala reálne kontúry a prebiehalo vyhodnocovanie medzirezortného pripomienkového konania. Návrh novely zákona obsahuje viacero zásadných zmien. Medzi ne patrí napríklad nová definícia viacerých pojmov, vypúšťa sa pojem vrcholový a talentovaný športovec a množstvo ďalších. Ak sa proces schvaľovania zákona bude vyvíjať pozitívne, určite si viaceré zo zmien priblížime.

Zatiaľ si napíšeme o 2 veciach, ktoré nás zaujali najviac:

a) Zjednodušenie zmluvy o sponzorstve. V našej kancelárii sa aktívne venujeme tejto problematike a navrhované zmeny nás preto potešili. Výrazne sa znižuje administratívna záťaž pre sponzorovaných. Zo zákona sa vypúšťa celý § 51. A teda sponzorovaný už nemusí zmluvu zverejňovať. Rovnako odpadá povinnosť zverejňovať informácie o použití sponzorského na webovom sídle resp. zakladať si transparentný účet. Značne sa tak zjednodušuje proces získania a použitia sponzorského.

b) Navrhuje sa detailnejšia úprava podmienok týkajúcich sa športu ako podnikania. Oprávnenie na podnikanie bude môcť získať aj športovec. Pomerne rozsiahle sa upravujú vzťahy medzi športovcom a športovou organizáciou. Ide o akýsi mix zamestnaneckého pomeru a živnosti. Pričom zákon explicitne uvádza, že sa nejedná o pracovný pomer, obdobný pracovný vzťah, iný pracovnoprávny vzťah ani obchodnoprávny vzťah. Je to teda akýsi vzťah medzi „nebom a zemou“. Zavádza sa tiež pojem regenerácie – čo predstavuje akúsi dovolenku pre športovca. Definujú sa konkrétne pravidlá pre nariadenie a čerpanie regenerácie a ďalšie podmienky, ktoré vnášajú výrazne viac svetla do vzťahov medzi športovcami a športovými organizáciami.

Zmien je viacero a ešte je priskoro hodnotiť to, či sú správne alebo nie. To najlepšie posúdia športoví funkcionári a samotní športovci. My ale pozitívne vnímame minimálne ten fakt, že do sveta právnych vzťahov týkajúcich sa športu, môžu byť vnesené konkrétnejšie pravidlá a jasnejšie mantinely. Zatiaľ ide len o návrh zákona a nevieme s úplnou istotou povedať, či a v akej podobe bude pri súčasnej politickej situácii prijatý. Ten sa môže ešte viac, či menej meniť. Prípadne nemusí prejsť cez NR SR. Pre tých, ktorých téma zaujíma viac, prikladáme aj link, kde nájdete všetky podklady, ktoré s návrhom súvisia.

My budeme celý proces sledovať a budeme vás informovať. Takže nás určite sledujte. A ak by ste mali nejaké otázky, pokojne nám napíšte.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU