Ochranná známka – investícia, ktorá sa vyplatí ®️

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Každý podnikateľ chce, aby jeho podnikanie rástlo. Pokiaľ možno bez zbytočných komplikácií. Tie, ak sa vyskytnú, najčastejšie plynú z prokrastinácie, podcenenia situácie alebo toho, že sa venujeme urgentným veciam miesto dôležitých. No práve dôsledky pri neriešení dôležitých vecí sú častokrát mnohonásobne negatívnejšie. Typicky dôležitou a zároveň neriešenou vecou je registrácia ochrannej známky. Ak podnikáte, budujete okrem hmotného majetku aj ten nehmotný – najmä vašu značku. Ako plynie čas, jej hodnota rastie a stáva sa veľkou časťou hodnoty vášho biznisu.

Najväčšie spoločnosti ako napríklad Google, Apple, Netflix a ďalšie, sú od svojej značky doslova závislé. Všetci tieto značky poznáme. Už len ich samotný názov dokáže predávať. Napríklad prednedávnom predstavila spoločnosť Apple svoje okuliare pre virtuálnu realitu. Už len fakt, že tieto okuliare nesú značku Apple a ich typické logo, v ľuďoch vzbudzuje určité emócie budované a prezentované značkou, napr. očakávanie najvyššej kvality a samozrejme aj ochotu platiť oveľa vyššie sumy ako pri konkurencii. Nevadí ani fakt, že s podobným produktom prichádzajú medzi poslednými. Značka proste predáva. To všetko by nešlo bez toho, aby Apple a ostatní budovali svoju značku. A rovnako bez toho, aby si ju primerane chránili. Bolo by zaujímavé zistiť, koľko % z hodnoty spoločnosti tvorí práve ich značka.

Práve z týchto dôvodov je veľmi dôležitá ochrana značky. Pretože je to investícia do vášho podnikania. Keď si niekto kúpi drahé auto, určite rieši to, aby bolo dobre chránené, neukradli ho a ak sa aj niečo také stane, aby bolo poistené.

Ochranou svojej značky zabezpečíte napríklad toto:

  1. výrazným spôsobom zvyšujete ochranu vašej značky pred falšovaním, resp. v prípade falšovania zlepšujete postavenie v spore o vlastníctvo značky,
  2. identifikáciu a odlíšenie vašej značky od ostatných. Napr. môžete používať označenie ® alebo ™ a
  3. budujete si imidž relevantnej a silnej značky, a tým aj náskok pred konkurenciou.

Výhod registrácie ochrannej známky je viac. A nezáleží na tom, či ste malý alebo veľký podnik. A práve pri menšom podniku, ktorý sa ešte len rozbieha je skvelé zaregistrovať ochrannú známku. Ste ešte „pod radarom“ a nepriťahujete toľko pozornosti. Preto je veľmi nepravdepodobné, že sa dostanete do konfliktu s inou ochrannou známkou. Ak ste veľký, priťahujete viac pozornosti. Je preto väčšia pravdepodobnosť, že natrafíte na špekulanta, ktorý si zaregistroval podobnú alebo rovnakú ochrannú známku ako vy. Účelom je zneužiť takúto situáciu a získať tak prospech pre seba. Na druhej strane ani situácia, kedy už niekto zaregistroval rovnakú alebo podobnú ochrannú známku pred vami, nie je neriešiteľná. No už to znamená komplikáciu. Našťastie existujú pravidlá, ktoré nemožno obísť, a ktoré v niektorých prípadoch chránia podnikateľov pred takýmito špekulantami. O týchto pravidlách ale niekedy neskôr. Určite nás sledujte.

V prípade, ak by ste mali akékoľvek otázky týkajúce sa problematiky ochranných známok alebo máte záujem o registráciu ochrannej známky – či už národnej alebo európskej, kedykoľvek sa ozvite.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU