Má aj vaša ochranná známka toto slabé miesto?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Takmer všetci si myslia, že ak si raz zaregistrujú ochrannú známku, nemôžu už o ňu prísť. Opak je pravdou. Existuje jedno veľmi špecifické nebezpečenstvo, ktorému je vystavených mnoho známok. Minimálne tých slovenských… O čo ide?

Hoci ochranná známka môže byť aj čisto slovná, veľká väčšina z nich obsahuje grafický prvok. Mnohí prihlasovatelia zámok sa preto ohľadom výtvarného stvárnenia svojich známok obracajú na profesionálnych dizajnérov a grafikov. Práve pri zadávaní objednávky na spracovanie vizuálu známky im ale často uniká jedna dôležitá vec. Grafické stvárnenie známky je totiž vo svojej podstate autorským dielom a jeho autor má určité práva. Okrem iného aj právo rozhodovať o spôsobe jeho použitia. Ak chce teda prihlasovateľ využívať vytvorený vizuál ako svoju ochrannú známku, mal by s jeho autorom uzavrieť špecifickú (a písomnú) zmluvu o dielo. Jej obsahom by mal byť výslovný súhlas autora s použitím jeho diela ako ochrannej známky. A tiež právo zadávateľa na výlučné užívanie diela. Podľa našich skúseností sa však takéto zmluvy nie vždy uzavierajú. Prihlasovatelia si tieto autorskoprávne súvislosti príliš neuvedomujú. To je chyba – použitie vizuálu bez riadnej zmluvy je totiž zásahom do práv autora. A ak sa autor neskôr rozhodne takýto zásah namietať, môže to viesť až k zrušeniu ochrannej známky. Ak by k takémuto zrušeniu malo dôjsť v momente, kedy je už známka známa, bolo by to veľmi nepríjemné.

Aké je teda riešenie? Veľmi jednoduché. Už v momente zadania na vypracovanie vizuálu známky uzavrieť s autorom riadnu zmluvu. Trebárs aj formou jednoduchej písomnej objednávky. Ak s ňou potrebujete pomôcť, kedykoľvek sa na nás obráťte, sme pripravení.

Značky: , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU