• Uvod
  • Novinky
  • O čom svedčí odklad účinnosti novej stavebnej legislatívy?

O čom svedčí odklad účinnosti novej stavebnej legislatívy?

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


A čo od odkladu možno čakať?

Zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe sú základom reformy slovenskej stavebnej legislatívy. Hoci boli oba predpisy schválené ešte v roku 2022, účinnosť mali nadobudnúť až 01.04.2024. Niet sa čomu diviť, uviesť do života tak zásadnú reformu nie je jednoduché. Reformou vyvolané organizačné zmeny a príprava potrebných vykonávacích predpisov vyžadujú čas. Teraz však došlo k tomu, o čom sa šepkalo už dlho. Účinnosť reformy, resp. jej časti sa odkladá. 10. januára totiž vláda prijala uznesenie, v zmysle ktorého sa účinnosť nového zákona o výstavbe posúva o jeden rok.

Čo tento odklad prinesie? A o čom vlastne svedčí?

Už v procese prípravy bolo novej stavebnej legislatíve vytýkaných mnoho nedostatkov. Dalo sa očakávať, že ďalšie nedostatky sa objavia pri jej zavádzaní do praxe. A to nielen kvôli jej komplexnosti, ale aj kvôli celkovej nízkej kvalite slovenskej legislatívy. Obávame sa, že prípadné nedostatky nových zákonov sa teraz prejavia ešte výraznejšie. Oba predpisy boli totiž pripravované s tým, že účinnosť nadobudnú naraz. Tvoria totiž jeden funkčný celok. Ak však účinnosť jedného z nich odložíme, bude ten druhý existovať v právnom prostredí, na ktoré nebol stavaný. Objavia sa teda možno problémy, s ktorými nik nepočítal. Dúfame, že sa mýlime. Uvidíme čoskoro.

Odklad účinnosti zákona o výstavbe podľa nás svedčí o tom, že štát si systematicky neplní svoje úlohy a nie je schopný vytvoriť svojim občanom (podnikateľom, samosprávam…) predvídateľné a kvalitné právne prostredie. Dôsledky v podobe zníženého výkonu ekonomiky a zhoršenej kvality života potom znášame my všetci.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU