Sponzorské ako daňový výdavok – podmienky uplatnenia

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


V ostatných blogoch TU a TU sme sa venovali možnosti uplatniť sponzorské ako daňový výdavok. Venovali sme sa problematike vo všeobecnosti, a tiež základným náležitostiam zmluvy o sponzorstve.

V tomto blogu sa pozrieme bližšie na niektoré ďalšie podmienky, resp. potenciálne riziká, pre ktoré nebude možné uplatniť si sponzorské ako daňový výdavok. Ide o nasledovné:

1. Kladný hospodársky výsledok

Na to, aby si sponzor mohol uplatniť sponzorské ako daňový výdavok je nutné, aby sponzor v príslušnom zdaňovacom období (za ktoré si výdavky uplatňuje) vykázal kladný základ dane, t. j. aby nebol v strate.

2. Preukázanie použitia

Tejto témy sme sa čiastočne dotkli v našom predchádzajúcom blogu, kde sme písali o povinnosti zverejňovať údaje o použití sponzorského. Jednak je to zákonná povinnosť sponzorovaného, no za dobrú evidenciu sa poďakuje aj samotný sponzor. Preukázanie využitia sponzorského je totiž jedna z podmienok na to, aby mohlo byť sponzorské uplatnené ako daňový výdavok.

3. Správna osoba sponzorovaného

Čo znamená tento komplikovaný podnadpis? Ide o to, že zákon o dani z príjmu presne definuje osoby, ktorým poskytnuté prostriedky sa nepovažujú za sponzorské. A teda nie je možné ich uplatniť ako daňový výdavok. Ide o:

  • amatérskeho športovca, ktorý vykonáva šport na základe zmluvy o amatérskom vykonávaní športu (zákon definuje bližšie podmienky), na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru alebo bez zmluvy,
  • športového reprezentanta. Teda osobu, ktorá je občanom SR a bola nominovaná ako športovec za člena športovej reprezentácie národným športovým zväzom alebo inou športovou organizáciou, ktorej toto oprávnenie vyplýva z medzinárodných športových pravidiel, predpisov alebo rozhodnutí.

Len upozorňujeme, že v tomto blogu sa venujeme vybraným problematickým situáciám, ktoré sú najfrekventovanejšie. V prípade, ak vás táto téma zaujíma, prípadne máte nejaké otázky, pokojne sa kedykoľvek ozvite. Radi sa téme povenujeme.

Značky:

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU