Skúšali sme založiť jednoduchú s.r.o.

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


V našich blogoch sme viackrát kritizovali našu legislatívu. A to nielen jej kvalitu, ale aj relevantnosť z hľadiska potrieb občanov a firiem. Jednou z vecí, ktoré sme uvádzali ako príklad legislatívy odtrhnutej od reálneho života, bola jednoduchá/formulárová s.r.o. Táto bola ešte koncom roka 2022 predložená do parlamentu ako inovácia, ktorá podnikateľom umožní jednoduchší štart podnikania. A teda nepriamo prispeje aj k nášmu spoločnému blahobytu.

Pochybnosti sme mali ešte predtým, ako sme videli chystaný zákon. Z praxe totiž vieme, že ak chce malý podnikateľ založiť s.r.o., ako prvé navštívi svojho účtovníka alebo podobného špecialistu a firmu si nechá založiť. Pre akéhokoľvek remeselníka alebo poskytovateľa služieb je totiž zakladanie firmy jednorazovou činnosťou. Preto mu z ekonomickej stránky nedáva zmysel, aby sa v tejto súvislosti čokoľvek učil alebo vyklikával nejaké formuláre.

Omnoho väčšiu hodnotu – pre seba, ale aj pre spoločnosť – vytvára vtedy, ak sa bude venovať svojmu podnikaniu a založenie firmy deleguje. Okrem toho sme sa obávali, že to zas dopadne ako vždy, a že zakladanie jednoduchej spoločnosti vôbec nebude jednoduché. Čakali sme preto, kedy zákon nadobudne účinnosť a my si takúto formulárovú spoločnosť budeme môcť vyskúšať. Pri prvej príležitosti sme tak aj urobili.

Aké sú teda naše skúsenosti?

Nie príliš dobré. Založenie formulárovej s.r.o. podľa nás vôbec nie je jednoduché. A predovšetkým nie pre laika, ktorý sa s niečím podobným stretol prvýkrát. Nevravíme, že je to nemožné, no praktický prínos a pridaná hodnota tejto novinky sú podľa nás minimálne. Každopádne – toto je zatiaľ len náš názor. Budeme ale pozorne sledovať štatistiky. Počet formulárových spoločností bude najlepším indikátorom toho, či sa jedná o zmysluplný produkt. Vrátime sa k tejto téme, keď budeme mať relevantné dáta.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU