• Uvod
  • e-shop
  • Turbulentné časy v legislatíve k online predajniam

Turbulentné časy v legislatíve k online predajniam

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Ako sme písali v ostatnom blogu, zmena legislatívy k ochrane spotrebiteľa mala nastať k 01. 08. 2023. Čo sa však udialo? Pani prezidentka vrátila návrh zákona späť do parlamentu. Z dôvodu, že nesúhlasila s pozmeňovacím návrhom jedného z poslancov. Ten sa však priamo netýkal e-shopov, ale len vypustenia navrhovaných zmien súvisiacich s ochranou osobnosti v Občianskom zákonníku.

Čo bude nasledovať?

Zostáva len počkať, kedy parlament prelomí veto pani prezidentky. Vzhľadom na prázdniny poslancov nepredpokladáme, že účinnosť nastane skôr ako v septembri 2023. Naďalej tak nemáme zodpovedanú otázku kedy, a či vôbec prídu dlho očakávané zmeny týkajúce sa obchodníkov a spotrebiteľov.

Novou zmenou v súvislosti s ochranou spotrebiteľa je však prijatie zákona o žalobách na ochranu ich kolektívnych záujmov. Ten nadobudol účinnosť dňa 25.7.2023. Posilňuje sa tým postavenie neziskových organizácií ako oprávnených osôb zastupujúcich spotrebiteľov pred súdom. Týmto novým zákonom sa stanovuje procesný postup pri podávaní žalôb na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Konkrétne sa ustanovuje proces pre konanie o vydanie nápravného opatrenia pre obchodníkov, a tiež pre konanie o abstraktnej kontrole v spotrebiteľských veciach.

V prípade zistenia ďalších nových skutočností v tejto oblasti vás budeme naďalej informovať. Ak by ste mali akékoľvek otázky, pokojne nám napíšte.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU